Z okazji przypadającego w 2016 roku 400-lecia śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hegarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów jest kolekcja współczesnych powieści, wydanych w kilkunastu językach na całym świecie. Zapraszamy do lektury!

Trwa zbiórka darów na paczki świąteczno-noworoczne dla Polaków zza wschodniej granicy. Jednocześnie rozpoczęło się przygotowanie paczek z zebranych już darów. 30 listopada uczestniczyliśmy w pakowaniu 500 paczek.

 

 

Marzena Radecka

Przewodnik Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego. Lubelszczyzna-Zamojszczyzna-Ziemia Chełmska to publikacja upamietniająca związki Prymasa z Lubelszczyzną.

Poprzez Lubelszczyznę rozumie się tutaj historyczną diecezję lubelską, a więc również ziemię zamojską. O ile ukazanie obecności Stefana Wyszyńskiego w Lublinie czy Kozłówce nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, o tyle z przewodnika dowiemy się również, co połączyło Prymasa z Zamościem, Chełmem, Puławami, Hrubieszowem i wieloma innymi miejscami. Wszystko to ukazane jest w formie turystycznych szlaków, na które możemy wyruszyć z przewodnikiem w reku...

Jak co roku o tej porze, zachęcamy do wsparcia akcji, której  celem jest przygotowanie paczek świąteczno-noworocznych dla Polaków zza wschodniej granicy.

Zbieramy:

 - słodycze, kakao, kawę, herbatę, rodzynki, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, kisiel, budyń, galaretki, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż itp.

 - małe zabawki - przytulanki

W tym roku nie zbieramy książek.

Każdy nasz dar jest na miarę uśmiechu obdarowywanych i poczucia,że w kraju ich ojców i dziadów, ktoś o nich  pamięta. W szkole akcja trwa do 4 grudnia.

Dziękujemy za każdy dar!

 

Zapraszamy do korzystania...

Szkolnym obchodom  Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła wystawa książek o tematyce patriotycznej.             

[...]Nastał wreszcie dzień 11 listopada 1918 r., nadeszła chwila przełomowa, w której pękły kajdany krępujące OJCZYZNĘ. Zapadł wyrok historii, przyznający nam nasze oczywiste i besporne prawo do naszego kraju.

    Któż zdoła opisać radość dnia 11 listopada 1918 r. Skrępowana OJCZYZNA ujrzała cud wyzwolenia, ocknęła się z przygnębienia, w jakie wtrąciła ją długoletnia niewola, odetchnęła pełną piersią swobody.

 

 

źródło: Kazimierz Jaworski i Kazimierz Błaszczyński, WIELKA ROCZNICA, Poznań 1928

 

POETA

A jest jedna mała klatka -

o, niech tak Jagusia przymknie  rękę pod pierś.

PANNA MŁODA

To zakładka gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.

POETA

----A tam puka?

PANNA MŁODA

I cóz za tako nauka?

Serce-!-?

POETA

A to Polska właśnie.

 

 

 

 

Szkolnemu spotkaniu z "Weselem" towarzyszyła wystawa książek o tradycjach w kulturze polskiej. Książki prezentowane były w holu głównym szkoły.

Wystawę przygotowała pani Jolanta Mączka.

 

12 października aula szkoły przemieniła się w izbę weselną, w której pobrzemiewała muzyka, gospodarze wesela częstowali gości chlebem,młodzież czytała wybrane fragmenty dramatu. Śpiew ludowych  pieśni i wspólne tańce  dodatkowo budowały nastrój hucznego tradycyjnego wesela.

W czasie spotkania słowo wstępne wygłosiła pani Danuta Bilińska. Szkolnemu weselu towarzyszyła  wystawa nt. tradycji weselnych na Lubelszczyźnie.

 Bardzo dziękuję  uczniom  gimnazjum i liceum za zaangażowanie w przygotowanie spotkania. Dziękuję Natalii Dziedzic, Magdzie Kramek, Agacie Kusiak,Agnieszce Siwek, Jagodzie Pałubskiej, Agnieszce Wawruch, Sylwii Jeżynie, Zosi Ciesielskiej, Zosi Jaworskiej,Jonaszowi Żukowi, Filipowi Uliaszowi, Adamowi Rybojadowi. Dziękuję pani Annie Mizerackiej za udostępnienie materiałów do wykonania dekoracji w auli. Ukłony dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonnie, od których wypożyczone zostały piękne krzczonowskie stroje ludowe.

Dziękuję też wszystkim uczestnikom za obecność.Marzena Radecka

 

 

 

 

Informujemy, że w bibliotece szkolnej znajduje się aktualny informator dla maturzystów.

Książka Co Polskę stanowi powstała z inspiracji i staraniem Rady Szkół Katolickich - z pragnieniem, by służyła ona  młodzieży w odkrywaniu dziedzictwa kultury, historii i ducha narodu. By przybliżała nowym pokoleniom Polaków wspaniałe, choć trudne dzieje Ojczyzny, które ukazują na przestrzeni tysiącletniej historii jej synowie i córki. W książce zawiera kilkadziesiąt biografii świadków naszych dziejów.

Wydłużamy czas pracy biblioteki szkolnej.

Drodzy czytelnicy. Zapraszamy do nas od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00 - 19.00. W piątek pracujemy do godz. 16.00.

 

 

 

 

 

 

W odpowiedzi na przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcającego do wspólnego czytania lektury "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, uczniowie szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez  Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.

Konkurs biblioteczny dla całej społeczności szkoły trwa do 20 czerwca.

Na kartce wpisujemy:

nazwisko autora, tytuł książki, swoje imię i nazwisko.

 

Rozwiązanie konkursu, losowanie i wręczenie nagród 21 czerwca, podczas DNIA FILMOWEGO w "BISKUPIAKU".

Zapraszamy!

 (Marzena Radecka)

10 maja  grupa uczniów z "Biskupiaka" uczestniczyła w spotkaniu  autorskim z p.Wiktorem Kowalczykiem pt. TRWANIE I PRZEMIJANIE. Spotkanie zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK, uświtnił recital p. Ryszarda Borkowskiego, poety, barda i kompozytora zafascynowanego kulturą i literaturą rosyjską.

"Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów" 

                                        Jarosław Iwaszkiewicz

 

 

 W 2016 roku Wyadwnictwo GAUDIUM świętowało jublileusz 40-lecia swojej posługi na rzecz Słowa. Z tej oakzji przygotowano wystawę przedstawiającą dorobek wydawniczy. Do końca luetgo ekspozycja prezentowana jest w naszej szkole (na trzecim piętrze).

Zapraszamy do jej obejrzenia.

 

 

 

 

Ruszyła akcja pakowania paczek...

 

 

25 listopada (piątek) w holu głównym szkoły, mogliśmy oglądać wystawę rękodzieła pani Agnieszki. To kolejna ekspozycja, z którą odwiedziła naszą szkołę. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy pani Agnieszce i czekamy na kolejne wizyty w naszej szkole.

WYOBRAŹNIĄ INSPIROWANE

Oparta na faktach, wciągająca i sprawnie napisana powieść obyczajowa...

Jesienne Spotkania Biblioteczne

Nie wstydzą się Jezusa.

Paweł Zuchniewicz,Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita

Czekamy na recenzje ciekawych książek...

"Ona była jego największym uczuciem". Historia miłości Henryka Sienkiewicza do Marii Szetkiewiczówny. (czytaj w "Naszym Dzienniku")

"Bądź swoim przyjacielem. Przebaczaj sobie błędy, niedociągnięcia i porażki"

                                                                                     Nick Vujicic

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (czytaj w "Gazecie Polskiej")

O sprawach ważkich i całkiem lekkich, czyli o życiu - rozmawia z Aktorem o. Robert Mirosław  Łukaszuk OSPPE

"Maria Curie była jedyną na świecie słynną osobą, której nie zepsuła sława" A. Einstein

POLSKA OCHRZCZONA 966-2016  (czytaj w "Naszym Dzienniku")

 

"Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać" (D.Diderot)

To był naprawdę udany wieczór...

Wspomnień wystarczy nam na cały rok!

W październiku, miesiącu bibliotek, zapraszamy czytelników do udziału w JESIENNYCH SPOTKANIACH BIBLIOTECZNYCH.

Biblioteka szkolna, na progu lata, zaprosiła społeczność "Biskupiaka" do spotkania z książką i filmem. Był czas na prezentację ciekawych tytułów na wakacje, dyskusję, spotknaie z wierszami ks. Jana Twardowskiego. Młodzież, która przyjęła zaproszenia obejrzała dwa wyjątkowe filmy.

 

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Zakończyliśmy zbiórkę przyborów szkolnych.

"Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły"

W czwartkowe, przedświąteczne  popołudnie, 18 XII, rozpoczął sie w naszej szkole wyjątkowy KIERMASZ .

Niezwykłe wydarzenie w "Biskupiaku".

15 grudnia w godz. 15.30-17.30 odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty rękodzieła.

Młodzież z "Biskupiaka" po raz kolejny uczestniczyła w przygotowaniu paczek świąteczno-noworocznych w ramach akcji Polacy-Rodakom.

Dnia 5 grudnia zakończyliśmy szkolną akcję zbiórki darów świąteczno-noworocznych dla Polaków zza wschodniej granicy.

Szkolne dzieło pomocy prześladowanych chrześcijan
Biblioteka zaprasza na

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.